Domki angielskie – co to?

Mobilne domki zyskują obecnie na popularności. Najczęściej kojarzone są z małymi zabudowaniami stawianymi na działkach. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że za niewielką cenę można mieszkać w solidnym, a co najważniejsze własnym, domku.

Budowa domku angielskiego

Konstrukcja stawiana jest na stalowej ramie, która jest całą jej podstawą. Kolejno szkielet wykonuje się na dwa sposoby. Do wyboru mamy drewniany lub zbudowany z metalowych profili. Do szkieletu kolejno przymocowuje się pokrycia ścian.
Rodzaj wykończenia zewnętrznego zależy od rodzaju domku, jednak najczęściej jest to blacha trapezowa. Do wnętrza używa się wykończeni z paneli z płyt drewnopochodnych lub paneli PCV.
Domki same w sobie są wytrzymałe i dobrze zabezpieczone przed wilgocią, a warstwa termoizolacyjna (w domkach całorocznych) zapewnia komfort termiczny, nawet podczas mroźnych zim.

Przestronne wnętrze w domku mobilnym

Mimo, że konstrukcje te są tanie, to ich powierzchnia zaskakuje. Te o najmniejszej powierzchni mają dwadzieścia kilka metrów kwadratowych, a z kolei te o większej powierzchni mogą przekraczać nawet pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Nie będzie błędem porównanie takiego domku do mieszkania w blogu. Istnieje jednak ogromna różnica pomiędzy kawalerką, a domkiem – domki angielskie są wielokrotnie tańsze, niż kupno mieszkania w bloku.

Sezonowe i całoroczne domki angielskie

Sezonowe domki są tymi, które najczęściej kojarzą nam się z wypadem na działkę w sezonie letnim. Całoroczne domki nadają się do – jak sama nazwa wskazuje – mieszkania w nich całym rokiem. Te dwa typy różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanym rodzajem izolacją i ogrzewaniem.
Sezonowo wykorzystywane konstrukcje szybko się wyziębiają, podczas gdy całoroczne przez swoją izolację ścian, podłogi i dachu oraz podwójne szyby w oknach sprawiają, że można w nich przebywać przy -20 stopniach. Dodatkowe ogrzewanie domku pomaga utrzymać komfort termiczny, który pozwoli Ci spokojnie przeżyć zimę w domku angielskim.

Wyposażenie domku angielskiego

Wśród podstawowego rozkładu pomieszczeń domku angielskiego odnajdziesz kuchnię, łazienkę, sypialnię a nawet przestronny salon. Im większa powierzchnia domku, tym bardziej poczujesz się jak w domu, choć najwięcej będzie zależało od wystroju, który zaplanujesz. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.
Domki angielskie można bez problemu zakupić także z wyposażeniem. Łóżka, kanapy, kuchenka, armatura łazienkowa. To wszystko może znajdować się w Twoim świeżo zakupionym domku angielskim. Więcej na temat wyposażenia domków dowiesz się tutaj.

Na co trzeba uważać przy zakupie domku angieskiego?

Wybierając swój domek angielski, przy zakupie zwróć uwagę na kilka rzeczy:

Stan konstrukcji

Wszystkie elementy metalowe konstrukcji są narażone na korozję. Elementy drewniane pod wpływem wilgoci, po latach mogą stać się miękkie i kruche. Podczas oglądania domku, którym jesteśmy zainteresowani warto więc przyjrzeć się temu, w jakim stanie są te elementy. Jeżeli na etapie zakupu zignorujesz to, w jakiej kondycji są właściwie najważniejsze elementy Twojego domku, po latach możesz spodziewać się niemiłej niespodzianki w postaci sporych kosztów naprawy.

Stan wyposażenia

Równie istotny jak stan konstrukcji domku angielskiego będzie także stan jego wyposażenia. Używane domki mobilne mogą (choć wcale nie muszą) mieć widoczne zużycia w obrębie mebli i innego wyposażenia domku. Przede wszystkim najpierw sprawdź kompletność wyposażenia, później zapach i ślady ewentualnej pleśni. Sprawdź także stan płyt meblowych i kondycję gąbki w sofie.

Szczelność i wilgotność

Bardzo ważny element, który zapewni Ci spokojną głowę podczas ulew i zim. Podczas zakupu sprawdź, czy konstrukcja nie ma wgnieceń w dachu oraz czy uszczelki działają tak jak powinny. Nie ignoruj zacieków, gdyż mogą być one później źródłem pleśni wewnątrz domku. Sprawdź czy nie ma żadnych śladów wilgoci – sprawdź okna zatem, czy nie przepuszczają powietrza. W przypadku nieszczelnych okien, zimą stracisz przez nie bardzo dużo ciepła, co utrudni Ci utrzymanie optymalnej temperatury w domku angielskim.

Instalacje w domku

Kolejny element niezbędny do sprawdzenia przed kupnem domku angielskiego. Może się okazać, że domek, który oglądasz pochodzi z Wielkiej Brytanii, a to będzie oznaczać, że musisz wymienić gniazdka.
Sprawdź kanalizację oraz jej szczelność; ogrzewanie i stan klimatyzatorów; doprowadzanie wody i instalacje gazowe – oczywiście jeżeli są w standardzie domku, którym się interesujesz. Ich stan wpływa na bezpieczeństwo osób, które będą z nich korzystać.

Wybierając swój domek angielski nie działaj pochopnie. Odwiedź plac producenta, który sprzedaje interesujące Cię domki i oglądaj je. Na pewno nie stawiaj na oglądanie samych zdjęć w internecie i kupowanie konstrukcji w ciemno. Dobry zakup to inwestycja w przyszłość.